Nevzat Demirkaya Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu, 3.000 m2 arazi üzerine bir bodrum, zemin ve altı normal kat olarak inşa edilmiştir. Yurt, İstanbul’un genel kalabalığının dışında ama İstanbul’un merkezinin hemen yanı başında bulunan Zeytinburnu ilçesindedir. Kazlıçeşme marmaray istasyona yirmi ve Seyyid Nizam tramvay durağına beş dakikalık yürüme mesafesindeyken Cevizlibağ metrobüs ve otobüs durağına yine yürüyerek on dakika uzaklıktadır.
Yunus Emre caddesi ile Seyitnizam caddesinin keşişim noktasında bulunan yurt, Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Özel Avrasya Hastanesine yürüme mesafesindedir. Seyyid Nizam Camisi, İsmek Kurs Eğitim Merkezi, Seyyid Nizam Millet Kıraathanesi, ücretsiz hizmet veren Seyyid Nizam İkramevi ve otoparkıyla faaliyetlerini sürdüren Seyyid Nizam Külliyesi sadece iki dakika uzaklıkta yer almaktadır. Ayrıca Belgradkapı Camii’nin de yer aldığı 700. Yıl Parkı on dakika, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ve tartan yürüme parkurlarıyla Merkezefendi Parkı beş dakika uzaklıkta gezi ve dinlenme alanları olarak yer almaktadır.

Öğrenci Yurdunda zemin katta kütüphane, idari bölüm, misafir kabul bölümüyle beraber öğrencilerin günün yorgunluğunu unutacağı Çınaraltı salonu yer almaktadır. Normal katlarda öğrenci odaları, öğrenci çalışma ve dinlenme mekanları yer alırken altıncı kat muhteşem İstanbul ve Marmara manzarasıyla yemekhane olarak değerlendirilmiştir. Bodrumda mescid, sağlık birimi, aletli jimnastik salonu, çamaşırhane ve diğer elzem birimler bulunmaktadır. Ayrıca ön ve arka bahçeler günlük dinlenme ve yürüme alanları olarak yer almaktadır.

Öğrenci odaları 42 adettir. Dört adedi bir ve diğerleri üç kişilik olarak planlanmış olup her odada lavabo bulunmaktadır. Odalarda her öğrenciye özel bir çalışma masası yanında kıyafetleri için bir dolap ve yatakaltı baza düşünülmüşken ayakkabılar için ayrı bir dolap oluşturulmuştur. Oda dışında çalışmak isteyen öğrenciler için etüd salonları düzenlenmiştir.

Öğrenci Yurdunda sosyal rehberlik hizmetleri düşünülmüş ve periyodik olarak gönüllü hemşirelik, diyet danışmanlığı ve psikolojik danışmanlık hizmetleri verilecektir. Öğrencilerin okul başarıları yanında sosyal başarıları da önemsenerek eğitsel, bilimsel, kültürel, sportif ve etik etkinlikler planlanmıştır.

Öğrenciler için ‘aile sıcaklığı’ ve ‘yeni bir medeniyet’ hedefleriyle yola çıkılmış olup kayıttan iç etkinlik planlanmasına, yemek tercihlerinde ödüllü bilgi yarışmalarına tüm süreçler, öğrencilerimizin özgüveni yüksek, bilimsel düşünce ve üretime yatkın, milletinden ve ümmetinden haberdar, ülkesinden ve coğrafyasından sorumlu, ailenin toplumun temel yapı birimi olduğuna inanmış bireyler olarak yetiştirilmesi için kurgulanmıştır.

Gönlümüz ve kapımız ‘benden önce biz’ diyenlere daima açıktır.