Nevzat Demirkaya, 1944 yılının bir yaz günü Erzincan ilinin Kemah ilçesinin Gölkaynak köyünde doğdu. Babası ülkemizin ilk eğitmenlerinden Mustafa efendi ve annesi Şazimet hanımdır. İlkokulu bitirdikten sonra, yüzbinlerce benzeri gibi daha çocukluktan çıkmadan, İstanbul’a gelip Eminönü ve Cağaloğlu çevresindeki çay ocaklarında çalışmaya başladı. Hanlarda kaldı. O yılların şartlarında yeni yaşamının bütün zorluklarına direndi ve bir gün bile geriye dönmeyi düşünmeden çalışmaya devam etti. 1961 yılında Nuriye hanımla evlendirildi. Askerlikten sonra da aynı çalışmalarını sürdürdü. Sonra kendi çay ocağına sahip oldu. Bu arada biri kız olmak üzere dört çocukları doğdu.

Çocukların büyümesiyle beraber yeni arayışlara girdi ve Zeytinburnu’nda kumaşçılığı tercih etti. Yıllar içinde Eminönü’ndeki işlerini terk ederek kumaşçılıkta yoğunlaştı. Başarılı da oldu. Yıllar sonra kurduğu işini halen büyüterek sürdüren çocuklarına devretti.

Nevzat Demirkaya, işini büyütürken geldiği yeri asla unutmadı. Ailesini ve akrabalarını işi için ihmal etmedi. Çalışanları ve iş çevresi kendisini daima sevdi ve saydı. Hiçbir hayır talebine duyarsız kalmadı. Son yıllarında ticari işlerle bütün bağlarını koparıp hayır işleriyle meşgul oldu. 2014 yılı baharında 70 yıllık bir ömrü tamamlayarak sessizce dar-ı bekaya irtihal etti.

Allah’ın rahmeti, ona inananların ve yolunda çalışanların üzerine olsun.